Ludzkie oko jest organem nie tylko bardzo precyzyjnym, ale także niezwykle delikatnym. Mówiąc na co dzień, że coś jest naszym „oczkiem w głowie” podkreślamy wagę i należną temu czemuś troskliwość. Mimo ewolucyjnych mechanizmów chroniących wzrok, tryb życia wielu z nas naraża oczy na działanie silnych lub długotrwałych czynników niekorzystnych. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera, ostre słońce lub silne sztuczne światło, a także noszenie soczewek kontaktowych to codzienność wielu z nas. Narażając oczy na suche powietrze klimatyzowanych pomieszczeń biurowych, na kurz, roztocza i różnorodne alergeny, obecny na basenach chlor, często ponosimy konsekwencje w postaci przykrych objawów, które dodatkowo, mogą być potęgowane niedoborem snu. Szacunkowo w ciągu jednego roku, każdy z nas co najmniej raz zmaga się z problemem zmęczonych i podrażnionych oczu, wymagającym podania leku w postaci kropli do oczu.
Podrażnienie oczu najczęściej objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem, wrażeniem piasku pod powiekami, pieczenia, a nawet silnym bólem. Objawom tym może towarzyszyć uczucie suchości lub też obfite łzawienie. Niezależnie od przyczyny wspomnianych dolegliwości, zazwyczaj sięgamy po rozwiązania, które złagodzą przykre dolegliwości i szybko przyniosą ulgę.
Krople do oczu są postacią leku, która musi spełnić wiele kryteriów jakościowych. Leki oczne musi cechować bardzo wysoka, ściśle określona i zweryfikowana czystość, zarówno fizyczna jak i mikrobiologiczna, brak środków mogących powodować podrażnienia oraz ograniczenia dotyczące stosowanych konserwantów. Szukając wśród leków dostępnych bez recepty skutecznych kropli do oczu, warto zwrócić uwagę na preparaty sporządzone na bazie surowców naturalnych.
Najważniejszymi, a przy tym najczęściej zalecanymi w dolegliwościach oczu roślinnymi surowcami leczniczymi jest ziele świetlika oraz koszyczek rumianku. Oba te gatunki znajdziemy zarówno w starych receptariuszach zielarskich jak i w nowoczesnych lekospisach. Świadczy to o ich wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Świetlik łąkowy jest surowcem zalecanym w podrażnieniu, zaczerwienieniu i uczuciu suchości gałki ocznej, a także zapaleniu spojówek, rogówki oraz gruczołu łzowego. Ponadto niektóre składniki ekstraktu ze świetlika wykazują właściwości przeciwbakteryjne. Koszyczek rumianku to powszechnie stosowany surowiec o udokumentowanym działaniu przeciwzapalnym. Ekstrakt z rumianku łagodzi podrażnienia, usuwa zaczerwienienie i obrzęk oraz znosi uczucie pieczenia.
Przed zakupem konkretnego preparatu warto upewnić się jak długo możemy przechowywać krople po pierwszym otwarciu. Najlepsze krople do oczu cechuje optymalna równowaga pomiędzy terminem przydatności do użycia po otwarciu, a i ilością zastosowanych środków konserwujących. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych, powinny zwrócić szczególną uwagę na to, czy dane krople można stosować podczas noszenia soczewek danego typu. Zastosowanie niewłaściwych kropli może spowodować, że używane soczewki spowodują przykre podrażnienia.
W przypadku wszystkich kropli do oczu bardzo ważna jest ich właściwa aplikacja. Przed każdym podaniem należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, a następnie osuszyć czystym ręcznikiem. Po odchyleniu głowy do tyłu, kierujemy wzrok ku górze i palcem lekko odchylamy w dół dolną powiekę, następnie nie dotykając oka, końcem buteleczki uwalniamy zaleconą ilość kropel do worka spojówkowego, najlepiej w miejscu bliżej skroni. Po zakropieniu oczu należy na kilkanaście sekund zamknąć oczy, jednocześnie lekko uciskając opuszkiem palca sąsiadujący z nosem kącik oka. Po użyciu należy butelkę dokładnie zakręcić i schować do kartonika, na którym warto zapisać datę otwarcia i przydatności do użycia.
W przypadku, gdy dolegliwości oczu nie ustępują mimo zastosowania dostępnych bez recepty kropli, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem okulistą, bowiem wspomniane objawy mogą niekiedy być zwiastunem infekcji. Zakażenia gałki ocznej wymagają leczenia specjalistycznego przy użyciu kropli dostępnych wyłącznie na receptę.