DRŻENIE POWIEK

drżenie powiek

Czy drżenie powiek to objaw poważnej choroby?

 

Drżenie powiek może przydarzyć się każdemu, i choć nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, jeśli występuje sporadycznie nie powinno wzbudzać naszego niepokoju. Pojedyncze epizody drżenia powiek mogą być spowodowane zmęczeniem lub stresem. Wśród częstych przyczyn drżenia powiek wskazuje się również:

  • - intensywny wysiłek fizyczny,
  • - niewyspanie,
  • - nadmierna ilość wypitej kawy,
  • - nadmierna ilość wypitego alkoholu,
  • - palenie papierosów,
  • - niedobór magnezu, wapnia, potasu, witaminy B1,
  • - niepożądane działanie niektórych leków.
 

Drżenie powiek najczęściej dotyczy powieki górnej. Mimowolne drgania są spowodowane skurczem mięśnia okrężnego oka i najczęściej ustępują samoczynnie. Jednorazowy epizod może trwać kilka minut. Drganie powiek nie jest groźne, ale może być objawem poważnego schorzenia. Jeśli epizody drżenia powiek przytrafiają się nam nad wyraz często nie powinniśmy tego bagatelizować, jeśli są to epizody sporadyczne zapobiegnie im odpowiednia regeneracja i dobrze zbilansowana dieta.

Kiedy drżenie powiek może być niebezpieczne?

Jak już wspomnieliśmy, sporadyczne epizody drżenia powiek nie powinny wzbudzać naszego zaniepokojenia. Jeśli jednak mają one miejsce często należy się skonsultować z lekarzem. Drżenie powiek może być objawem choroby oczu (zapalenia rogówki, zapalenia powiek, zapalenia naczyniówki, erozji rogówki, zespołu suchego oka oraz jaskry wrodzonej). Drżąca powieka może również wskazywać na poważne choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane, porażenie nerwu twarzowego, zespół Tourette’a, dystonie różnego typu czy połowiczny kurcz twarzy).

Jak leczyć drżenie powiek?

Najczęściej drżenie oka jest spowodowane przemęczeniem i nadmiernym stresem. Epizodom drgania powieki sprzyja również niedobór magnezu. Aby zapobiec kolejnym epizodom nieprzyjemnych skurczów, należy zadbać o uzupełnienie niedoborów tego składnika mineralnego poprzez wdrożenie odpowiedniej diety oraz suplementację. Decydując się na magnez w tabletkach warto wybierać preparaty o dobrej przyswajalności. Magnez bardzo dobrze przyswaja się w połączeniu z potasem oraz witaminą B6. Taki kompleks znajdziemy m.in. w preparacie Fortimag.

drżenie powiek leczenie

Domowe sposoby na drżenie powiek

 

Suplementacja magnezu stanowi podstawę domowego leczenia epizodów drżenia powiek, ale samo przyjmowanie magnezu w tabletkach może nie wystarczyć. Żeby trwale pozbyć się nieprzyjemnego problemu powinniśmy zadbać o odpowiednią regenerację naszego organizmu, zdrową dietę oraz relaks. Jakie produkty spożywcze powinny się znaleźć w naszej diecie? Często nie to, co jemy, ale to jak jemy decyduje o przyswajalności magnezu oraz innych składników odżywczych w naszym organizmie. Spożywanie alkoholu, częste biegunki czy zażywanie preparatów odwadniających może utrudniać wchłanianie magnezu. Spożywanie dużej ilości soków owocowych, nasyconych kwasów tłuszczowych, a także pierwiastków takich jak fosfor czy wapń może również upośledzać proces przyswajania magnezu. Dlatego warto dbać o to, żeby dieta była zróżnicowana i zawierała owoce i warzywa jedzone na surowo. Obróbka termiczna owoców i warzyw pozbawia je nawet 75% magnezu.