Kaszel mokry pojawia się najczęściej jako następstwo kaszlu suchego. Jego cechą charakterystyczną jest odksztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. W przebiegu infekcji dróg oddechowych kaszel mokry nasila się w godzinach porannych, a ustępuje w ciągu dnia. Dolegliwości związane z kaszlem mogą doskwierać dziecku także w nocy, utrudniając wypoczynek i regenerację. Przyczyny jego występowania są bardzo różne. Kaszel mokry występuje przy:
- - infekcjach bakteryjnych,
- - przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc,
- - mukowiscydozie,
- - alergii,
- - zapaleniu zatok,
- - zapaleniu płuc.
Dodatkowo kaszel mokry może się pojawić w wyniku wchłonięcia ciała obcego, które organizm stara się wydalić wraz z wykrztuszaną wydzieliną oraz w wyniku przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.
U dzieci mokry kaszel jest najczęściej związany z infekcją dróg oddechowych spowodowaną wirusami. Przyczyną mokrego kaszlu u dziecka mogą być również bakterie, dlatego kaszlącego malucha warto zaprowadzić do lekarza. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim watro zapytać o skuteczne, a zarazem bezpieczne syropy dla dzieci, zwłaszcza te ułatwiające odksztuszanie.
Mokry kaszel u dziecka – co na kaszel wirusowy?
W sytuacji, kiedy mokry kaszel naszego malucha jest spowodowany wirusami powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, żeby ułatwić dziecku odksztuszanie. W tym celu możemy podać maluchowi syrop wykrztuśny, który rozrzedzi wydzielinę ułatwiając jej odkasływanie. W aptece znajdziemy całą gamę tego typu specyfików dostępnych bez recepty. Jak wybrać ten najlepszy?
Syropy dla dzieci są dostępne w wielu smakach, co ma skłonić malucha do chętniejszego przyjmowania leku. Niestety atrakcyjny smak i kolor syropu często idą w tym przypadku w parze z wysoką zawartością cukru oraz barwników, dlatego wybierając syropy dla dzieci wielu rodziców uważa, że najlepsze specyfiki na kaszel u dziecka to leki naturalne. Jednym z takich leków jest syrop wykrztuśny na bazie wyciągu z bluszczu pospolitego o nazwie Hedelix. Hedelix jest lekiem dostępnym bez recepty. Podaje się go przede wszystkim w stanach zapalnych dróg oddechowych oraz przy objawowym leczeniu przewlekłych stanów zapalnych oskrzeli. Lek nie zawiera alkoholu ani cukru, dzięki czemu można go bez obaw podawać nawet najmłodszym pacjentom. Dawkowanie i podawanie leku ułatwia znajdująca się w opakowaniu z syropem specjalna strzykawka dozująca. Syrop może być podawany bezpośrednio przez opróżnienie strzykawki dozującej w jamie ustnej małego pacjenta lub na łyżeczkę.
A co na mokry kaszel u bardzo małego dziecka?
Hedelix to lek, który możemy bezpiecznie podawać małym pacjentom, którzy ukończyli już 5 rok życia. A co w sytuacji, kiedy mokry kaszel męczy młodszego malucha? Rozwiązaniem również może być syrop z wyciągu z bluszczu pospolitego. Zaleca się jednak, żeby podawanie i dawkowanie leku w przypadku dzieci poniżej piątego roku życia skonsultować z pediatrą. Lekarz z pewnością nie tylko zweryfikuje zasadność podawania dziecku leku wykrztuśnego, ale również pomoże w określeniu bezpiecznego dla maluch dawkowania syropu tak, żeby lek skutecznie rozluźniał wydzielinę i ułatwiał wykrztuszanie, jednocześnie nie powodując niepożądanych skutków ubocznych.