EGZEMA - PIERWSZE OBJAWY

egzema jak leczyć

Zanim zaczniemy leczyć, trzeba zdiagnozować – pierwsze objawy egzemy

 

Diagnozowanie egzemy wcale nie jest takie proste. W początkowych stadiach choroby egzemę można łatwo pomylić z przesuszeniem skóry lub zwyczajną reakcją alergiczną, która nie musi jeszcze świadczyć o przewlekłej i nawrotowej chorobie skóry. Wśród wczesnych sygnałów, które mogą świadczyć o występowaniu egzemy wskazuje się charakterystyczne zmiany skórne:

  • - grudki,
  • - rumień,
  • - pęcherzyki.
 

U dzieci zmiany skórne występują najczęściej na policzkach, czole i skórze twarzy. U nastolatków i osób dorosłych obserwujemy je w okolicach łokci i kolan, a także na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Innym bardzo charakterystycznym objawem egzemy jest nasilony świąd skóry, który prowokuje intensywne drapanie, nierzadko aż do krwi.

Jak leczyć? – egzema kontra farmakologia

Leczenie farmakologiczne egzemy ustala lekarz w oparciu o rozpoznanie choroby. W zależności od rozpoznania leczenie egzemy może się skupiać na wyeliminowaniu z otoczenia pacjenta substancji drażniących i alergenów oraz aplikacji leków przeciwalergicznych i/lub przeciwzapalnych. W leczeniu egzemy bardzo ważna jest również indywidualna pielęgnacja skóry prowadzona odpowiednio dobranymi dermokosmetykami. Dermokosmetyki mają właściwości ślinie nawilżające, dzięki czemu eliminują suchość skóry, a jednocześnie dzięki wysokiej zawartości lipidów wspierają odbudowę zniszczonej bariery naskórkowej.

egzema
 

W przypadkach lekkich objawów egzemy (np. po kontakcie z alergenem) pielęgnacja samymi dermokosmetykami może się okazać niewystarczająca. Wówczas możemy sięgnąć po krem na egzemę, który nawilży skórę, złagodzi świąd, a jednocześnie zabezpieczy zmienione chorobowo miejsce przed czynnikami zewnętrznymi. Takim kremem jest m.in. Multiderm – emolient, który w każdej dobrej aptece kupimy bez recepty.