EGZEMA - PIERWSZE OBJAWY

egzema jak leczyć

Zanim zaczniemy leczyć, trzeba zdiagnozować – pierwsze objawy egzemy

 

Diagnozowanie egzemy wcale nie jest takie proste, co rzutuje także na proces leczenia. Leczenie dolegliwości takich jak egzema wymaga czasu i konsekwencji, a także odpowiedniego doboru preparatów. Zanim jednak rozpoczniemy leczenie egzema musi zostać prawidłowo zdiagnozowana. W początkowych stadiach choroby egzemę można łatwo pomylić z przesuszeniem skóry lub zwyczajną reakcją alergiczną, która nie musi jeszcze świadczyć o przewlekłej i nawrotowej chorobie skóry. Wśród wczesnych sygnałów, które mogą świadczyć o występowaniu egzemy wskazuje się charakterystyczne zmiany skórne:

  • - grudki,
  • - rumień,
  • - pęcherzyki.
 

U dzieci zmiany skórne występują najczęściej na policzkach, czole i skórze twarzy. U nastolatków i osób dorosłych obserwujemy je w okolicach łokci i kolan, a także na karku, szyi, stopach i dłoniach. To właśnie umiejscowienie zmian skórnych często bywa pierwszą wskazówką do przeprowadzenia diagnostyki w kierunku egzemy, a w konsekwencji rozpoczęcia leczenia.

Innym bardzo charakterystycznym objawem egzemy jest nasilony świąd skóry, który prowokuje intensywne drapanie, nierzadko aż do krwi.

Jak leczyć? – egzema kontra farmakologia

Leczenie farmakologiczne egzemy ustala lekarz w oparciu o rozpoznanie choroby. W zależności od rozpoznania leczenie egzemy może się skupiać na wyeliminowaniu z otoczenia pacjenta substancji drażniących i alergenów oraz aplikacji leków przeciwalergicznych i/lub przeciwzapalnych. W leczeniu egzemy bardzo ważna jest również indywidualna pielęgnacja skóry prowadzona odpowiednio dobranymi dermokosmetykami. Dermokosmetyki mają właściwości ślinie nawilżające, dzięki czemu eliminują suchość skóry, a jednocześnie dzięki wysokiej zawartości lipidów wspierają odbudowę zniszczonej bariery naskórkowej. Leczenie chorób skórnych takich jak egzema wymaga bardzo dużej konsekwencji oraz regularnego stosowania preparatów ochronnych. Dbając o kondycję skóry przez cały czas, a nie wyłącznie w okresie największego wykwitu zmian chorobowych poprawiamy jakość naszego życia, jednocześnie wpływając na nasze samopoczucie, dlatego też leczenie zmian, które wywołała egzema powinno się rozpocząć od zmiany nawyków dotyczących codziennej pielęgnacji skóry.

egzema
 

W przypadkach lekkich objawów egzemy (np. po kontakcie z alergenem) pielęgnacja samymi dermokosmetykami może się okazać niewystarczająca. Wówczas możemy sięgnąć po krem na egzemę, który nawilży skórę, złagodzi świąd, a jednocześnie zabezpieczy zmienione chorobowo miejsce przed czynnikami zewnętrznymi. Takim kremem jest m.in. Multiderm – emolient, który w każdej dobrej aptece kupimy bez recepty.