SUCHA SKÓRA - IDEALNA PIELĘGNACJA

sucha skóra

Sucha skóra – odpowiednia pielęgnacja to podstawa

 

Sucha skóra może być objawem choroby, ale nie musi. Bardzo często sucha skóra to jedynie defekt urody, na który wpływ ma nasza dieta, tryb życia oraz brak odpowiedniej pielęgnacji. Zmiana diety oraz regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry preparatami kosmetycznymi powinny wyeliminować problem suchości skóry, przywracając nam komfort i pewność siebie.

Co charakteryzuje suchą skórę?

Sucha skóra jest matowa i szorstka w dotyku, czasami przejawia tendencje do łuszczenia się. Po kąpieli staje się napięta i ściągnięta, co powoduje dyskomfort. Bywa, że sucha skóra jest na tyle cienka, że prześwitują przez nią naczynka krwionośne. Jest również bardziej podatna na procesy starzenia się. Szybciej niż na skórze normalnej lub tłustej pojawiają się na niej zmarszczki mimiczne i kurze łapki.

Dlaczego moja skóra jest sucha?

Problem suchej skóry bardzo rzadko jest problemem wrodzonym. Najczęściej sucha skóra jest efektem przesuszenia, które pojawia się wraz z wiekiem. Szczególnie narażone na przesuszanie skóry są kobiety. Po okresie przekwitania skóra, która dotąd była elastyczna i prawidłowo nawilżona staje się cieńsza i sucha. Dotyczy to nie tylko skóry twarzy, szyi czy dłoni. Problem suchej skóry bardzo często dotyka również miejsc intymnych. Przyczyną suchej skóry u kobiet w kresie przekwitania jest obniżenie poziomu niektórych hormonów we krwi. Ale naturalny proces starzenia się organizmu to nie jedyna przyczyna suchej skóry.

Do wysuszenia skóry może dojść w wyniku uszkodzenia płaszcza lipidowego naskórka, które sprzyja szybszemu uciekaniu wilgoci ze skóry. Płaszcz lipidowy naskórka może zostać uszkodzony na skutek ekspozycji na zimne lub gorące powietrze, a także promieniowanie słoneczne.

Sucha skóra może być również wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, zmniejszonej produkcji sebum oraz przyjmowania niektórych leków. Szczególnie narażone na przesuszanie się skóry są osoby przyjmujące leki regulujące ciśnienie krwi. Leki te zmniejszają zawartość wody w skórze, w efekcie powodując jej przesuszanie.

Jak prawidłowo dbać o suchą skórę?

Sucha skóra wymaga odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Pielęgnując skórę suchą warto wybierać produkty zawierające ceramidy, oleje roślinne, mocznik i emolienty. Multiderm to wyrób medyczny, który kupimy bez recepty w każdej dobrej aptece. Działa natłuszczająco i ochronnie, redukuje również świąd oraz uczucie napięcia, które towarzyszy przesuszaniu się skóry.