ROGOWACENIE NASKÓRKA - SKUTECZNA POMOC

Skuteczne leczenie nadmiernego rogowacenia naskórka

 

Hiperkeratoza, czyli nadmierne rogowacenie naskórka, to dolegliwość, która towarzyszy licznym chorobom skóry, m.in. atopowemu zapaleniu skóry, łuszczycy, egzemom i  chorobom na tle alergicznym, reumatycznym, genetycznym, a także cukrzycy. Objawia się miejscowym pogrubieniem i wysuszeniem skóry, która w tych miejscach może łuszczyć się i  pękać, tworząc bolesne rany, mogące z czasem stanowić wrota infekcji. W zależności od wywołujących je czynników, nadmierne rogowacenie może występować na stopach, dłoniach, kolanach, piętach, okolicach pośladków i przyjmować różne formy, np. żółto-szarych zgrubień, złuszczający się grudek lub tzw. rybiej łuski. Niejednokrotnie w okresach nasilenia zmianom tym towarzyszy uciążliwy świąd, który prowokuje drapanie. Właściwa pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry nie tylko poprawia komfort życia, ale zdecydowanie zmniejsza ryzyko przykrych objawów i powikłań.

Lekiem z wyboru w miejscowym leczeniu nadmiernego rogowacenia skóry są głównie preparaty o właściwościach keratolitycznych. Działanie to polega na osłabieniu wiązań pomiędzy białkami keratynowymi wytwarzanymi w skórze w trakcie rogowacenia przez specjalne komórki zwane keranocytami. Na skutek osłabienia struktury płytek keratynowych, spajających warstwy komórek naskórka, dochodzi do tzw. efektu złuszczającego, w wyniku czego nadmiar martwego naskórka po prostu odpada.

Najczęściej stosowanym składnikiem leków keratolitycznych jest mocznik, jednak aby osiągnąć wysoką skuteczność preparatu wobec hiperkeratozy, musi on zawierać odpowiednią ilość tej substancji. Produkty o stężeniu mocznika 5-10% powodują zatrzymanie wody w  martwej, rogowej warstwie naskórka, zwiększając jej elastyczność, jednak nie wywołują keratolizy. Dopiero preparaty zawierające mocznik w stężeniu powyżej 10% mogą być przydatne w eliminacji nadmiaru zrogowaciałych komórek. Wyższe stężenie mocznika wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i głęboko nawilżające. Keratolityczne i  nawilżające właściwości mocznika może wzmocnić dodatek kwasów hydroksylowych. Najlepsze efekty daje połączenie z mocznikiem kwasu mlekowego oraz kwasów AHA i BHA, lub ich kompleksów. Są to związki, najczęściej pochodzenia naturalnego, które wykazują właściwości hamujące łojotok, oczyszczające i odmładzające skórę (np. kwas cytrynowy, jabłkowy, migdałowy, salicylowy etc.).

Uwolniona od nadmiaru zrogowaciałego naskórka skóra, jest zdecydowanie lepiej dostępna dla różnorodnych substancji. Czasem efekt ten jest dodatkowo wykorzystywany ze względu na poprawę zdolności adsorpcji przez skórę innych związków. W celu spotęgowania działania leków, poza składnikami keratolitycznymi, do preparatów dodaje się substancje, które wykorzystując efekt synergii potęgują lecznicze działanie na skórę, przeciwdziałając nadmiernemu rogowaceniu skóry.

Przykładem związków, które z powodzeniem mogą być łączone z mocznikiem, mogą być alantoina oraz d-pantenol. Obie te substancje stymulują gojenie drobnych uszkodzeń tkanki łącznej, wspomagają procesy naprawcze, wygładzają skórę i zwiększają jej elastyczność. Ich dodatek łagodzi podrażnienia i świąd towarzyszący okresom zaostrzenia objawów. Działania te nasila witamina E, ze  względu na właściwości silnie regenerujące i antyoksydacyjne zwana również witaminą młodości.

Ważnym składnikiem receptury skutecznych preparatów przeciw nadmiernemu rogowaceniu skóry są nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w olejach roślinnych, np. oleju z pestek winogron, czy oleju makadamia. Składniki te nie tylko nadają preparatom przyjemnej, przyjaznej dla skóry konsystencji, ale także przeciwdziałają wysuszeniu, szorstkości i sztywności skóry, zapobiegając jej łuszczeniu i  łagodząc świąd. Preparaty stosowane w nadmiernym rogowaceniu naskórka towarzyszącemu atopowemu zapaleniu skóry, nie powinny zawierać olejków eterycznych i innych środków o charakterze drażniącym, gdyż może to spowodować nasilenie objawów.

W przypadku produktów keratolitycznych ważne jest ich właściwe stosowanie. W pierwszej kolejności konieczne jest dokładne umycie i osuszenie zarówno dłoni, jak i miejsc zmienionych chorobowo, które z racji charakteru schorzenia są szczególnie narażone na infekcje. Następnie dość obfitą ilość preparatu należy delikatnie wklepać opuszkami palców i nie wsmarowując pozostawić do  wchłonięcia. W przypadku, gdy objawom nadmiernego rogowacenia towarzyszy swędzenie, przed aplikacją specyfik można lekko schłodzić, unikając zamrażania.

Stosowanie kompleksowych preparatów keratolitycznych nie tylko hamuje nadprodukcję zrogowaciałego naskórka, ale także nawilża i wygładza skórę stóp, dłoni, łokci czy kolan, nadając im zdrowy, estetyczny wygląd.  Krem Multiderm Urea zawierający 30% mocznika wraz z siedmioma substancjami dodatkowymi może być szczególnie polecany pacjentom poszukującym kompleksowego preparatu stosowanego w nadmiernym rogowaceniu naskórka.