Atopowe zapalenie skóry jest uznawane za chorobę cywilizacyjną. Jej źródłem są geny pacjenta. Nie jest to więc choroba ani zakaźna, ani zaraźliwa. Polega przede wszystkim na nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego pacjenta na małe dawki antygenów. Na AZS cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni. AZS leczy się na ogół poprzez eliminowanie antygenów z otoczenia pacjenta oraz odpowiednią pielęgnację skóry na co dzień. To każdorazowo rodzi pytanie, o to jaki krem na AZS lub preparat do pielęgnacji skóry sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku.
Objawy AZS
Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są:
- - zaczerwienienie i suchość skóry,
- - świąd,
- - skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych,
- - egzema (charakterystyczne czerwone grudki pojawiające się na skórze).
W zależności od wieku pacjenta wypryski atopowe mogą występować na policzkach, czole i skórze twarzy (dotyczy to przede wszystkim najmłodszych), a także w okolicach zgięć łokciowych i kolanowych, na karku, szyi, stopach i dłoniach (u nastolatków i dorosłych). Cechą charakterystyczną atopowego zapalenia skóry jest ogólna suchość skóry oraz nasilony świąd, który bardzo często prowokuje drapanie. Drapana skóra zostaje pozbawiona bariery naskórkowej, w wyniku czego jest bardziej podatna na zakażenia bakteryjne, które utrudniają gojenie się ran. Jednym ze sposobów walki z wypryskami atopowymi jest miejscowa aplikacja maści na AZS oraz kremów łagodzących. Na co dzień stosowanie kremu na atopowe zapalenie skóry nie jest konieczne, pacjent powinien jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Doskonale sprawdzają się do tego dermokosemetyki, które nawilżają suchą skórę i pomagają w regeneracji bariery naskórkowej.
Maść na AZS bez sterydów : Jaki krem na AZS jest skuteczny, a zarazem bezpieczny?
Większość dedykowanych wyrobów medycznych bazuje na sterydach, które przyspieszają gojenie się skóry. Pacjenci, którzy nie chcą korzystać z maści sterydowych mogą sięgać po kremy na atopowe zapalenie skóry bez recepty. Najczęściej przyjmują one postać delikatnych emolientów, które łagodzą świąd, jednocześnie natłuszczając skórę i tworząc na jej powierzchni barierę ochronną. Maść na AZS bez sterydów, którą poleca większość farmaceutów to Multiderm. Preparat bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu lekkich objawów AZS, dzięki czemu może być stosowany jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry.
Główną zaletą rekomendowanego specyfiku jest jego uniwersalny charakter, dzięki któremu preparat może być stosowany zarówno jako krem dedykowany w leczeniu objawowym, jak i krem stosowany w ramach profilaktyki.
Pielęgnacja skóry
Obok sięgania po odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry, pacjenci z AZS powinni pamiętać o tym, żeby nie narażać skóry na zbyt długą ekspozycję na wodę. Kąpiel powinna trwać od 10 do 15 minut, kąpiel w wannie powinna być wzbogacona odpowiednimi preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi. Osoby z atopowym zapaleniem skóry nie powinny również brać zbyt ciepłych kąpieli. Optymalna temperatura wody nie przekracza tutaj 34°C.