Jaki krem dla dzieci na atopowe zapalenie skóry?

 

Atopowe zapalenie skóry (tzw. AZS) to przewlekła choroba skóry objawiająca się przede wszystkim jej suchością, świądem oraz różnorodnymi wykwitami skórnymi. AZS często występuje u dzieci cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe, przy czym zachorowania na AZS nie muszą być powiązane z dietą.

U dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia choroba najczęściej objawia się grudkami i rumieniami zlokalizowanymi na twarzy oraz przedniej części kończyn dolnych i górnych. Częstym objawem jest ogólna suchość skóry oraz uporczywy świąd, który może prowadzić do zaburzeń snu.

U niektórych dzieci z wiekiem obawy AZS ustępują, nie oznacza to jednak, że możemy je ignorować. Zmiany skórne łatwo ulegają zakażeniom w wyniku czego trudno się goją. Ponadto uporczywy świąd i suchość skóry mają bardzo duży wpływ na samopoczucie dziecka, które może być bardzo kapryśne, źle sypiać w nocy i niechętnie podejmować różnego rodzaju aktywności.

Leczenie AZS u najmłodszych: Jaki krem do codziennej pielęgnacji?

Leczenie AZS u dzieci z alergią lub nietolerancją pokarmową odbywa się w głównej mierze poprzez wdrożenie diety eliminacyjnej. W pozostałych przypadkach leczenie przyjmuje przede wszystkim postać leczenia objawowego. Bardzo istotną rolę w leczeniu AZS u dzieci, jak i u dorosłych odgrywa codzienna pielęgnacja skóry. Skóra powinna być regularnie natłuszczana, dzięki czemu zyskuje ona dodatkową warstwę ochronną i jest mniej podatna na podrażnienia. Odpowiednio nawilżona skóra jest również bardziej miękka i elastyczna, dzięki czemu nie powoduje dyskomfortu podczas wykonywania codziennych czynności.

Do codziennej pielęgnacji skóry dzieci i dorosłych z AZS poleca się przede wszystkim dermokosmetyki oraz emolienty – preparaty czyszczące i pielęgnujące, które nie zawierają ani alergenów, ani związków potencjalnie drażliwych. Codzienną pielęgnację skóry atopowej warto uzupełnić o odpowiednie kremy i preparaty o działaniu leczniczym. Większość kremów zawiera sterydy, których zadaniem jest przyspieszenie gojenia się skóry. Jednak w aptece nie trudno znaleźć krem dla dzieci na atopowe zapalenie skóry bez sterydów. Jednym z takich preparatów jest krem Multiderm, który poleca się do codziennej pielęgnacji skóry atopowej oraz leczenia łagodnych zmian spowodowanych chorobą. Multiderm nie zawiera sterydów, dzięki czemu możemy po niego sięgać zawsze wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba lub w najbardziej newralgicznych miejscach stosować go profilaktycznie.

Preparat jest dostępny w poręcznej tubie i pudełku, co znacząco ułatwia aplikację kremu w każdej sytuacji. Niewielką tubę możemy mieć zawsze przy sobie i aplikować krem w razie potrzeby nawet na placu zabaw, nie czekając na powrót z dzieckiem do domu, kiedy to zmiany mogą być już bardziej zaostrzone lub zapalone w wyniku dostania się brudu do świeżo rozdrapanych ran.