Co na egzemę? Jak walczyć z przewlekłą chorobą skóry?

 

Egzema to określenie często używane w kontekście różnego rodzaju zmian skórnych. Fachowe medyczne określenie dotyczy natomiast zmian o charakterze przewlekłym, którym towarzyszą dodatkowe dolegliwości w postaci świądu, suchości skóry, jej pękania i tendencji do powstawania ran.

Podłoże egzemy jest nieinfekcyjne. Przyczyną choroby może być alergia, ale nie musi. Egzema w swojej postaci klinicznej może przybierać różnorakie formy, nasilać się i osłabiać w różnych okresach życia pacjenta. Niemniej jednak jest to choroba o charakterze przewlekłym, która może się pojawić na każdym etapie życia pacjenta i wraz z okresami reemisji trwać przez wiele lat. Osoby cierpiące na egzemę często odczuwają dyskomfort w obrębie skóry, który jest spowodowany świądem, suchością, pękaniem skóry oraz powstawaniem dokuczliwych ran.

Egzema jako choroba dotyka nie tylko ciała pacjenta, ale również jego psychiki. Chorzy przejawiają tendencje do wycofywania się z życia społecznego, unikają kontaktów towarzyskich oraz określonych aktywności wymagających odkrywania ciała. Jest to spowodowane złą kondycją skóry, która obok objawów somatycznych skutkuje niską samooceną pacjenta, brakiem wiary w siebie i poczuciem wstydu.

Jak leczyć egzemę? Co na egzemę może polecić dobry farmaceuta?

Jako, że przyczyny egzemy nie są do końca znane leczenie choroby jest bardzo trudne i czasochłonne. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje egzemy – endogenną i egzogenną. W przypadku egzemy endogenicznej przyczyny choroby są wewnętrzne, a choroba zazwyczaj jest dziedzina. Podejrzewa się, że ma to związek ze słabszą pracą układu odpornościowego. Egzema egzogenna powstaje w wyniku wpływu środowiska zewnętrznego na organizm. Najczęściej jest spowodowana reakcją alergiczną na określony bodziec. W przypadku egzemy egzogennej leczenie polega przede wszystkim na określeniu źródła alergenów, na które organizm reaguje zmianami skórnymi.

Leczenie egzemy atopowej, która jest wynikiem reakcji alergicznej jest o wiele prostsze niż leczenie zmian o podłożu endogennym. Polega przede wszystkim na wyeliminowaniu z otoczenia pacjenta alergenu oraz punktowym leczeniu zmian. W sytuacji, kiedy egzema nie ma podłoża alergicznego lub nie udaje się ustalić bądź wyeliminować drażniącego czynnika – leczenie będzie bardziej wymagające i prawdopodobnie przyniesie mniejsze rezultaty. Bardzo ważnym elementem podczas leczenia zmian skórnych jest profilaktyka. To rodzi pytanie, co na egzemę stosować, aby poprawić ogólną kondycję skóry i zniwelować dyskomfort spowodowany chorobą. Odpowiedzią może być krem Multiderm.

Multiderm to preparat dermatologiczny polecany w profilaktyce oraz leczeniu AZS i egzemy. Preparat nie zawiera w swoim składzie sterydów, dzięki czemu jest dostępny w aptece bez recepty i może być użytkowany zawsze, kiedy zachodzi taka potrzeba. Multiderm wykazuje działanie kojące i ochronne. Z jednej strony niweluje świąd i natłuszcza skórę eliminując uczucie napięcia, z drugiej pozostawia na jej powierzchni dodatkową warstwę ochronną, która przyspiesza wyciszenie zmian skórnych i gojenie się ran.