Skręcenie kostki to jeden z najczęstszych urazów kończyny dolnej. Skręcona kostka objawia się obrzękiem, któremu towarzysz ostry ból uniemożliwiający normalne poruszanie się. I choć jest to uraz zaliczany do kategorii lekkich, warto skonsultować się z lekarzem, który zlecając badanie RTG wykluczy ewentualne złamanie i zaleci dalsze postępowanie.
W zależności do skali urazu skręcenie kostki klasyfikuje się w trzech stopniach:
- - bardzo lekki uraz (pierwszy stopień) – skręcenie kostki pierwszego stopnia to uraz, którego leczenie nie jest szczególnie wymagające, na obrzęk należy aplikować zimne kompresy lub żel na stłuczenia i obrzęki taki jak Urazolan, kostkę należy usztywnić bandażem elastycznym, a w czasie rekonwalescencji zaleca się ograniczenie aktywności ruchowej;
- - średni uraz (drugi stopień) – skręcenie kostki drugiego stopnia wymaga stosowania nie tylko zimnych kompresów, ale również preparatów o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz preparatów przeciwobrzękowych, w przypadku skręcenia kostki drugiego stopnia konieczne może się również okazać usztywnienie i unieruchomienie stawu przy pomocy specjalnego stabilizatora;
- - silny uraz (trzeci stopień) – skręcenie kostki trzeciego stopnia bardzo często wymaga założenia gipsu lub stosowania stabilizatora, niezbędne jest również podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych.
Obrzęk to jedna z najbardziej doskwierających dolegliwości po skręceniu kostki. Na szczęście w dobrej aptece znajdziemy co najmniej kilka preparatów na obrzęki i stłuczenia, które działają przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Większość żeli przeciwobrzękowych to jednak produkty przeznaczone dla dorosłych, ewentualnie młodzieży i starszych dzieci. A co z młodszymi dziećmi? Jak walczyć z obrzękiem po skręceniu kostki u malucha?
Obrzęk po skręceniu kostki u malucha
Skręcona czy stłuczona… Urazy kostki bardzo często objawiają się występowaniem obrzęku w okolicy skręconego lub stłuczonego stawu. W przypadku lekkiego urazu w zminimalizowaniu obrzęku mogą nam pomóc zimne kompresy, których działanie możemy dodatkowo „wzmocnić” aplikując specjalistyczne preparaty medyczne na stłuczenia i obrzęki. Preparatem bezpiecznym dla najmłodszych jest m.in. żel na stłuczenia i obrzęki o nazwie Urazolan. Bez obaw możemy go podawać dziecku, które ukończyło 3 rok życia. Żel działa miejscowo, minimalizując obrzęk i redukując dyskomfort spowodowanych stłuczeniem.