Detoksykacja i trawienie

Preparaty wieloskładnikowe wspomagające pracę i regenerację wątroby

Zakażenia wirusowe, używki, niezdrowa dieta, zanieczyszczone środowisko, stres, a także liczne leki sprawiają, że wątroba statystycznego Polaka jest stale obłożona pracą. Głównym zadaniem tego ważnego narządu jest ochrona i odtruwanie całego organizmu. By sprostać nawałowi obowiązków sama wątroba musi być w dobrej kondycji, czyli mechanizmy chroniące przed różnorodnymi truciznami oraz zapewniające regenerację jej struktur powinny być w pełni sprawne. Komórki wątroby, czyli hepatocyty muszą mieć dogodne warunki do odbudowy, a zneutralizowane w wątrobie toksyny efektywnie wydalane. Jednym, z kluczowych warunków skutecznej ochrony i odbudowy wątroby, a przez to jej optymalnej wydolności, jest dostarczenie jej komórkom, wystarczającej ilości składników niezbędnych do naprawy narażonych na uszkodzenia struktur narządu.

 

Skuteczne preparaty wspomagające regenerację wątroby powinny zawierać substancje, które działają kompleksowo na różnorodne procesy ochronne i naprawcze. Zawarte w nich składniki powinny wzajemnie wspomagać swoje działanie, jednocześnie nie powodując działań niepożądanych. Ważniejsze specyfiki stosowane w terapii wspomagającej regenerację i pracę wątroby zamieszczono w poniższym zestawieniu. Należy zaznaczyć, że z powodzeniem są one łączone w ramach produktów złożonych, przy czym bardzo istotnym kryterium oceny wartości danego specyfiku, jest jakość substratów i wielkość zastosowanych dawek.

Fosfolipidy – to główny składnik błony otaczającej każdą komórkę organizmu. Na skutek kontaktu  z czynnikami szkodliwymi związki te ulegają stopniowemu uszkodzeniu, co zwiększa ryzyko zniszczenia struktur wewnętrznych komórek wątroby. Przyjmowanie fosfolipidów ma na celu odbudowę  i uszczelnienie błony komórkowej hepatocytów, a przez to wzmocnienie obrony wątroby przed działaniem czynników toksycznych.

Cholina – to substancja, która wraz z fosfolipidami jest głównym czynnikiem odbudowy błony komórkowej, wspomaga także eliminację kwasów tłuszczowych z wątroby, co może hamować procesy stłuszczenia tego narządu.

Aminokwasy – np. ornityna, dostarczają budulca do syntezy białek strukturalnych i enzymatycznych, które ulegają zużyciu podczas pracy wątroby. Ponadto odgrywają kluczową rolę w przekształcaniu powstającego w organizmie, toksycznego amoniaku do mocznika, który organizm łatwo wydala. Ilość ornityny w statystycznej diecie, jest zbyt mała by pokryć zapotrzebowanie obciążonego narządu.

Wyciąg z karczocha – jeden z najcenniejszych specyfików roślinnych     stosowanych    w   leczeniu   chorób    wątroby.   Zawarte w karczochach związki czynne zwiększają produkcję i wydzielanie żółci, co nie tylko ułatwia trawienie tłuszczów, ale również przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Dodatkowo, poprzez wpływ na przemiany tłuszczów w wątrobie, wyciąg z karczochów obniża stężenie cholesterolu.

Witaminy – wątroba, jako „centralne laboratorium organizmu”, do prawidłowego działania potrzebuje między innymi witamin, zwłaszcza z grupy B. Pełnią one głównie funkcje regulacyjne, warunkując prawidłowy przebieg przemian węglowodanów, tłuszczów i białek. Związki te pośrednio uczestniczą również w regeneracji wątroby i stymulują odbudowę uszkodzonych błon komórkowych hepatocytów. Niedobór witamin B2 i B6 sprzyja stłuszczeniu i niewydolności wątroby, a także zwiększa ryzyko cukrzycy i miażdżycy.

Jednoczesne zażywanie kilku, lub nawet kilkunastu pojedynczych specyfików suplementacyjnych jest zarówno uciążliwe, jak i kosztowne. Alternatywą są więc preparaty złożone, które zawierają liczne, cenne składniki w jednej kapsułce. Rozwiązanie to nie tylko pozwala istotnie ograniczyć ilość połykanych codziennie dawek leku, ale zakup takiego leku jest na ogół znacznie tańszy, niż zakup wszystkich składników pod postacią osobnych specyfików.

Korzystna dla wątroby dieta opiera się na trzech prostych i mało uciążliwych zasadach. Po pierwsze unikamy, lub ograniczamy składniki szczególnie szkodliwe dla wątroby np. alkohol, posiłki smażone, wędzone, wysoko przetworzone technologicznie „sztuczne” jedzenie, wędliny niskiej jakości. Po drugie wybieramy produkty naturalne, bogate w białko i witaminy, preferowany jest nabiał, ryby i różnorodne warzywa. Po trzecie zamiast obfitego obiadu po południu, spożywamy 5-6 niewielkich posiłków w ciągu dnia, nie zapominając o niewielkim, wysokobiałkowym posiłku tuż przed snem.

Poza dietą i suplementacją, ważnymi zaleceniami dla osób cierpiących na dolegliwości wątroby, jest dbałość o wystarczającą ilość snu i wypoczynku oraz, co bardzo ważne - unikanie stresu. Zaleca się też regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny, w takiej formie, która sprawia nam najwięcej przyjemności.

Niektóre z leków wykazują szczególnie wysoką toksyczność wobec wątroby. Również powszechnie znany i bezpieczny paracetamol, przedawkowany może być śmiertelnie groźny. Lek ten, zażywany nawet w małych dawkach może uszkodzić wątrobę, jeśli jest stosowany przez osoby niedożywione, lub spożywające znaczne ilości alkoholu. Zdarza się też, że zażywając jednocześnie różnorodne specyfiki na przeziębienie, gorączkę, ból etc. nie wiemy, że wszystkie one zawierają paracetamol i nieświadomie doprowadzamy do przedawkowania objawiającego się uszkodzeniem wątroby. Warto o tym pamiętać, gdyż w aptekach dostępnych jest bez recepty ponad 300 różnych preparatów zawierających paracetamol. Pamiętaj, jeśli zażywasz jednocześnie kilka leków zawsze możesz zapytać farmaceutę, czy nie zachodzą pomiędzy nimi groźne interakcje.